ENERGETICKÉ ÚSPORY BYLY V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI LONI REKORDNÍ

27. červenec

ENERGETICKÉ ÚSPORY BYLY V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI LONI REKORDNÍ
ENERGETICKÉ ÚSPORY BYLY V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI LONI REKORDNÍ
ENERGETICKÉ ÚSPORY BYLY V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI LONI REKORDNÍ

Projekty energetických úspor se zárukou (EPC) v Moravskoslezském kraji v loňském roce ušetřily samosprávě i průmyslu 93 milionů korun, tedy dosud nejvíce. Nejvyšších úspor v kraji dosahuje projekt realizovaný pro samotný krajský úřad, který šetří ve svých 13 objektech. První z projektů, jejichž cílem je snížit spotřebu elektřiny, plynu, tepla nebo vody, byl v regionu spuštěn v roce 2013. Společnost ENESA z ČEZ ESCO již od té doby realizovala celkem 8 komplexních úsporných projektů.

Krajský úřad se řadí po bok některých moravskoslezských měst a firem, které se také rozhodly šetřit za energie s využitím EPC. Modernizace vedoucí k úsporám proběhly například v hejtmanstvím vlastněné havířovské a třinecké nemocnici, ale i ve školských budovách. Jako příklad lze uvést budovu gymnázia v Bílovci, které má na střeše vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Jen v loňském roce díky úsporným opatřením ušetřil krajský úřad náklady na energie v hodnotě 31,5 mil. Kč.

„Rozhodnutí o spuštění projektu asi nebylo jednoduché, dnes jsme za něj rádi. Projekt se jednoznačně osvědčil. Už jen to, že máme přehled o spotřebě energií, nás posouvá dál. Dnes je to navíc krok k energetické soběstačnosti, bezpečnosti a dekarbonizaci,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

„V EU spotřebovávají budovy 40 % veškeré energie a potenciál úspor je obrovský. Obce, nemocnice, školy nebo příspěvkové organizace, které se před energetickou krizí pustily do projektů úspor formou EPC, teď mohou těšit obří úspory. Našim zákazníkům jsme loni ušetřili přes 300 milionů korun. Většina projektů úspor je ve veřejné správě, takže se tím šetřily prostředky všech občanů ČR. Potenciál úspor ve veřejných budovách je ale mnohem vyšší a odhadujeme ho na 20 miliard korun ročně,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Z moravskoslezských měst využívá energetické úspory se zárukou třeba Český Těšín. Tento projekt zahrnoval modernizaci energetiky ve 20 městských objektech, z toho 16 školských, dále v sídle městského úřadu a městské policie, ale i v učebně plavání a v tělocvičně v Masarykových sadech. Na sedmi místech se modernizovaly kotelny. Původní žárovky byly nahrazeny LED svítidly, WC lze splachovat menším množstvím vody, kterou šetří také úsporné perlátory na vodovodních bateriích.

„Počáteční nedůvěru dnes vystřídala spokojenost. Veškeré riziko na sebe přebírá poskytovatel. Pokud se vyskytne nějaký problém, víme, že se máme na koho obrátit. Navíc díky moderním kotelnám šetříme i provozní náklady, což dělá dalších 100 000 korun ročně,“ vysvětluje starosta Českého Těšína Karel Kula. Pro představu, uspořená voda by každoročně naplnila jeden olympijský bazén.

Obrovský potenciál úspor je v průmyslu. Příkladem využití metody EPC v tomto kraji může být modernizace osvětlení ve Vojenských opravárenských závodech v Šenově u Nového Jičína. „Pokud bychom jen vyměnili žárovky, byli bychom sami proti sobě. Využitím inteligentního řízení osvětlení v kombinaci s energetickým managementem můžeme šetřit dalších 20 % elektřiny navíc,“ říká ředitel VOP CZ Marek Špok. Jen za loňský rok ušetřil podnik na energiích 23 mil. Kč. Podobný projekt běží i v Tatra Track Kopřivnice a v hale technicko-hygienické údržby ČD Bohumín.

„Celkem jsme loni provozovali 32 energeticky úsporných projektů řešených metodou EPC, které ušetřily náklady na elektřinu, plyn, teplo a vodu za 228 milionů korun v cenách referenčních let projektů. Přepočteno na loňské vysoké ceny energií to bylo přes 300 milionů korun,“ shrnuje loňský rok Pavol Fraňo, generální ředitel společnosti ENESA. Ve své historii realizovala ENESA více než šest desítek úspěšných EPC projektů, které přinesly zákazníkům úspory ve výši 2 mld. korun.