ENESA BUDE REALIZOVAT DALŠÍ EPC BALÍČEK PRO PARDUBICKÝ KRAJ

16. červen

ENESA BUDE REALIZOVAT DALŠÍ EPC BALÍČEK PRO PARDUBICKÝ KRAJ
ENESA BUDE REALIZOVAT DALŠÍ EPC BALÍČEK PRO PARDUBICKÝ KRAJ
ENESA BUDE REALIZOVAT DALŠÍ EPC BALÍČEK PRO PARDUBICKÝ KRAJ
ENESA BUDE REALIZOVAT DALŠÍ EPC BALÍČEK PRO PARDUBICKÝ KRAJ

Pardubický kraj nyní spouští nový energeticky úsporný projekt.  Modernizace energetického hospodářství v devíti školách a jednom zdravotnickém zařízení se kraji vrátí z budoucích úspor energie. Významnou část budou tvořit úspory z fotovoltaiky v sedmi areálech. Díky modernímu energeticky úspornému osvětlení se zlepší i kvalita vnitřního prostředí zaměstnanců, studentů či pacientů. Projekt bude mít na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO. Pardubický kraj je množstvím EPC projektů a objemem úspor českým lídrem. Celková úspora všech projektů realizovaných v kraji dosahuje 706 milionů korun. EPC snížily emise CO2 celkově o 141 800 tun CO2

„Pardubický kraj byl jedním z prvních, který v Česku spustil projekt energetických úspor formou EPC a stále jsme v tomto ohledu podle informací společnosti ČEZ mezi kraji absolutním lídrem. Protože máme s těmito projekty velmi pozitivní zkušenosti, rozhodli jsme se pustit do dalšího projektu opět ve spolupráci se společností ENESA z ČEZ ESCO. EPC kraji zaručí úspory bez nutnosti počáteční investice, navíc s jasnou garancí výsledku. Šetříme tím veřejné prostředky, modernizujeme budovy kraje a přispíváme k lepšímu životnímu prostředí. Nový projekt je výjimečný výkonem fotovoltaických elektráren, které využívají bateriová úložiště, a navíc navazuje na předchozí energeticky úsporné modernizace, které nám už od roku 2006 přinášejí souhrnnou úsporu nákladů na energie v celkové hodnotě přes 700 milionů korun,“ vysvětluje hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Nově spouštěný projekt zahrnuje budovy Odborného léčebného ústavu v Žamberku, a také tamní gymnázium, střední a základní školu. Modernizací projdou i školské objekty v Letohradě, Lanškrouně, České Třebové a Ústí nad Orlicí.

Největší investici si vyžádá výměna starých plynových kotlů za výkonné kondenzační kotle a výstavba fotovoltaických elektráren v sedmi objektech či areálech s celkovým výkonem 1,2 MWp.  Dojde také k výměně 8 000 stávajících svítidel za moderní a energeticky úsporné LED. Počítá se i s opatřeními, která přinesou snížení spotřeby vody o skoro 3 000 m3 ročně. Projekt také snižuje roční emise CO2 o 1 367 tun.

Máme za sebou úspěšné EPC projekty v mnoha regionech, nicméně Pardubický kraj je v tomto ohledu skutečným průkopníkem a inspirací pro ostatní. První projekt jsme tu realizovali téměř před dvaceti lety, díky rekonstrukci vytápění a osvětlení jsme už tehdy kraji šetřili miliony korun ročně. Od počátku se do EPC zapojily desítky škol nebo ústavy sociální péče. Jsem rád, že můžeme ve spolupráci pokračovat a pomáhat s další modernizací, a šetřit tak životní prostředí i rozpočtové výdaje kraje. Pardubický kraj nastoluje v celé zemi trend, který postupně přebírají i další české regiony,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Energeticky úsporné projekty řešené metodou EPC, kdy dodavatel smluvně ručí za výši úspor, realizují v Pardubickém kraji již téměř dvě desetiletí. První soubor budov vysoutěžil kraj jako zadavatel v roce 2006. V objemu úspor i počtu vysoutěžených EPC projektů je Pardubický kraj nejlepším v celém Česku s celkovou garancí úspor přes 700 milionů korun. Ve srovnání s jinými regiony Česka je Pardubický kraj lídrem. Celkové úspory v projektech, kdy zadavatelem je krajský úřad, činí například v Moravskoslezském kraji zhruba 200 milionů korun, v hlavním městě asi 150 milionů korun.

„Dosažená úspora bývá navíc často ještě větší než garantovaná. Kromě zaručené úspory je důležité i zvýšení hodnoty našich objektů díky modernizaci a inovacím. V minulých letech jsme například do škol instalovali počítačově řízený systém regulace teplot v jednotlivých místnostech, což zajišťuje optimální teplotu v místnostech podle jejich obsazenosti a počasí. Výrazně tak omezujeme plýtvání a šetříme náklady,“ připomíná hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Součástí nynějšího projektu je i energeticky management, který umí ušetřit dalších 5 procent nákladů na energie. Kromě dohledu dokáže upozornit i na místa s dalším potenciálem úspor.

„Mám radost, že se nám podařilo uspět v náročném výběrovém řízení a že můžeme uplatnit naše bohaté zkušenosti s EPC v Pardubickém kraji. EPC od ENESA zpravidla šetří ještě nad rámec garantované částky i po skončení smlouvy, výhody pro kraj tak mohou být ještě vyšší. Všechny naše projekty navíc energiemi šetří až do konce životnosti zařízení, které instalujeme,“ říká Pavol Fraňo, generální ředitel ENESA.

Práce na EPC začnou na podzim 2024, konec realizace energeticky úsporných opatření je plánován na prosinec 2025.

Nový projekt v číslech: (před verifikací)

 • Garantovaná roční úspora nákladů na energie:             12,6 mil. korun bez DPH v cenách ref. roku
 • Délka poskytování garance úspor:                                12 let (2026–2037)
 • Garantovaná úspora celkem:                                        151 mil. korun bez DPH
 • Počet objektů/areálů:                                                   10

Roční garantovaná úspora v technických jednotkách:

 • Elektrická energie                                 1 591 MWh
 • Voda                                                      2 867 m3
 • Roční ekvivalent emisí CO2:                 1 367 tun

Celkové úspory energie z titulu EPC v Pardubickém kraji

 • Počet úsporných balíčků:                                             10
 • Celková investice:                                                        384 mil. korun
 • Celková garantovaná úspora:                                       706 mil. korun
 • Počet modernizovaných objektů:                                  93