Energeticky úsporný projekt ušetří Kongresovému centru Praha 30 % nákladů na energie

10. řijen

Energeticky úsporný projekt ušetří Kongresovému centru Praha 30 % nákladů na energie

V září byla podepsána smlouva na realizaci energeticky úsporného projektu v hodnotě 126 mil. korun, který Kongresovému centru Praha garantuje za 10 let celkovou úsporu 213 mil. Kč, tedy ročně více jak 21 mil. Kč. Tento v Česku unikátní svým rozsahem a komplexností projekt energetických služeb s garantovanou úsporou bude realizovat společnost ENESA a.s., která je součástí ČEZ ESCO ze Skupiny ČEZ.

Kongresové centrum Praha (KCP), bylo postaveno na přelomu 70. a 80. let 20. století. Přestože KCP prošlo v roce 2000 rekonstrukcí a přístavbou, technologická zařízení se zásadně nezměnila a většina jich pochází z let výstavby. Do letošního roku náklady na elektrickou energii, plyn a vodu spolkly každoročně téměř 74 mil. korun.  Proto se KCP rozhodlo modernizovat energetické hospodářství s využitím energetických služeb se zaručeným výsledkem (EPC). Kromě toho, že náklady na realizaci úsporných opatření za 126 mil. korun budou postupně spláceny z budoucích garantovaných úspor energie, bude ENESA zainteresována na dalším zvyšování energetické efektivnosti a dalším snižování provozních nákladů KCP. K tomu využije energetický management, jehož přínosy si již ověřila na několika obdobných objektech jako bylo například Národní divadlo, Rudolfinum, Stavovské divadlo a další.   

Projekt zahrnuje modernizaci většiny technologických zařízení jako jsou kotelna, strojovna chlazení a vzuchotechnika, která bude vybavena rekuperací. Nově budou instalovány kogenerační jednotky a další technologie na využití odpadního tepla. Kompletní modernizací a rozšířením projde celý systém měření a regulace. Obnovu si vyžádá i osvětlení. Realizace projektu bude probíhat za provozu a potrvá do října 2016. Celý komplex opatření přinese za 10 let úsporu ve výši 213 mil. Kč, což představuje snížení spotřeby elektrické energie, plynu a vody o 30 %.